Lietuvos futbolo federacijos stadionas

Aprašymas

Futbolo kelias Lietuvoje trumpai: 2 istorijos epizodų
1912 m. – Lietuvos futbolo ištakos
Pirmosios tarpmiestinės futbolo rungtynės Lietuvoje įvyko tarp Kauno ir Vilniaus komandų. Rungtynes rezultatu 1:5 laimėjo vilniečiai.

1922 m. – Čempionato gimimas
Lietuvos sporto lygos Futbolo skyrius, LFF pradininkas, surengė debiutinį Lietuvos futbolo čempionatą. Pirmąja šalies čempione tapo Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos (LFLS) komanda. 1922-194 m. laikotarpiu sėkmingiausi futbolo klubai buvo Kauno ŠŠ „Kovas“ ir Klaipėdos KSS – Lietuvos čempionais tapę po 6 kartus.

1923 m. – Rinktinės krikštas
Lietuva buvo priimta į FIFA sudėtį per XII kongresą Ženevoje, gegužės 21 d. posėdyje. Kaune birželio 24 d. lietuviai sužaidė pirmąsias tarptautines rungtynes su Estijos rinktine, kuriai nusileido :5. Atsirevanšuoti estams ir pelnyti savo pirmąją pergalę rezultatu 2:1 pavyko Taline, 1924 m. rugpjūčio 24 d.

1924 m. – Olimpiada Paryžiuje
Lietuvos futbolo rinktinė buvo tarp pirmųjų Lietuvos olimpiečių ir dalyvavo VIII-ose Olimpinėse žaidynėse. Po chaotiško pasiruošimo ir sudėtingos kelionės gegužės 25 d. lietuviai :9 pralaimėjo šveicarams, kurie futbolo turnyre iškovojo sidabro medalius.

1928 m. – Baltijos taurė
Taline liepos 25 d. Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė debiutines rungtynes Baltijos taurės varžybose – seniausiame tebevykstančiame tarpvalstybiniame turnyre Europoje. Lietuviai pirmą kartą laimėjo šį turnyrą 193 metais Kaune.

1933 m. – Pasaulio čempionato atranka
Lietuviai žaidė atrankos turnyre į Pasaulio čempionatą Italijoje. Kaune birželio 29 d. nusileido Švedijai :2 ir 1-oje grupėje su estais pasidalino antrąja vieta. Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo rinktinė sėkmingiausiai pasirodė 1996-1997 m. atrankos cikle, užimdama 3-ąją vietą 8-oje grupėje.

197 m. – Moterų futbolo ištakos
Pirmą kartą buvo sužaistos moterų futbolo rungtynės: Vilniaus „Elektronas“ 4:1 nugalėjo Kauno „Atletą“. Tačiau po poros metų SSRS moterų futbolas uždraustas ir atgimė tik 1987 m.

1982 m. – „Žalgiris“ tarp elito
Sovietinės okupacijos metu Lietuvos komandos retai prasibraudavo tarp elito, bet 1982 m. „Žalgiriui“ laimėjus TSRS pirmosios lygos čempionatą ir iškopus į aukščiausiąją lygą prasidėjo nauja era. Netrukus susikūrė pirmos aistruolių grupės, o apsilankymai stadionuose suvaidino svarbų vaidmenį Sąjūdžio laikotarpiu.

1987 m. – „Žalgirio“ bronza
Geriausiu Lietuvos klubinio futbolo pasiekimu sovietiniais metais tapo Vilniaus „Žalgirio“ pelnyta trečioji vieta SSRS aukščiausioje lygoje. Iš Vilniaus „Žalgirio“ žaidėjų suformuota SSRS rinktinė triumfavo 1987 m. vasaros Universiadoje Zagrebe.

1988 m. – Debiutas UEFA taurėje
„Žalgiris“ debiutavo UEFA taurės turnyre. Pirmose rungtynėse 2: įveikta Vienos „Austrija“, bet atsakomosiose pralaimėta 2:5. Pirmą barjerą pavyko įveikti kitą sezoną, laimėjus prieš švedų klubą „IFK Göteborg“.

199 m. – Nauja pradžia
Atkūrus nepriklausomybę, tarptautinėje arenoje Lietuvos nacionalinė vyrų futbolo rinktinė dar nebuvo pripažinta, todėl pradėjo žaisti neoficialias rungtynes. Gegužės 27 d. Tbilisyje sužaidė lygiosiomis 2:2 su Gruzija. Baltijos futbolo lygą laimėjo „Žalgiris“, tačiau Lietuvos čempionato nugalėtoju tapo Klaipėdos „Sirijus“.

1991 m. – Sugrįžimas į FIFA
Po priverstinės 51 m. pertraukos, gruodžio 9 d., Lietuva sugrąžinta į FIFA gretas. Ištraukti 1994 m. pasaulio čempionato burtai: Lietuva pateko į 3-ąją atrankos grupę su Ispanija, Airija, Danija, Šiaurės Airija, Albanija ir Latvija.

1992 m. – Startai Europoje
Balandžio 28 d. Lietuvos vyrų rinktinė startavo Pasaulio čempionato atrankoje rungtynėmis Šiaurės Airijoje (2:2). Birželio 25 d. UEFA Kongrese Lietuva oficialiai grįžo į Europos futbolo šeimą. Rugsėjo 16 d. „Žalgiris“ žaidė su Eindhoveno „PSV“ UEFA Čempionų taurės varžybose.

1993 m. – Moterų futbolo atkūrimas
Pirmos tarptautinės varžybos Lietuvos moterų rinktinei buvo atrankos cikle į 1994 m. Europos čempionatą, kur mūsiškės užėmė trečią vietą 3-oje grupėje. Po metų startavo ir oficialus moterų futbolo čempionatas.

1997 m. – Arti tikslo
Lietuvos vyrų rinktinė Pasaulio čempionato atrankos varžybose turėjo gerus šansus patekti į kitą etapą, bet priešpaskutinėse rungtynėse namuose 1:2 apmaudžiai nusileido Airijai. Tai lėmė, jog 2 vietą grupėje užėmė tašku daugiau surinkę varžovai.

1998 m. – Jaunių žygdarbis
Lietuvos aštuoniolikmečių (U-18) jaunių rinktinė įveikė du atrankos etapus ir pirmoji iš rinktinių pateko į finalines Europos čempionato varžybas, kurios vyko Kipre. Ten nusileista Vokietijos, Portugalijos, Ispanijos komandoms.

23 m. – Žinutė Europai
Lietuvos vyrų rinktinės lygiosios su pasaulio čempione Vokietija (1:1) Niurnberge ir pergalė prieš Škotiją (1:) apstulbino Europą. Tačiau nesėkmės rungtynėse su islandais neleido pakovoti dėl aukštesnės pozicijos Europos čempionato atrankoje.

28 m. – Rinktinės aukštumos
Piką pasiekusi vyrų rinktinė rugsėjo mėn. pradėjo Pasaulio čempionato atrankos ciklą įspūdingomis pergalėmis prieš Rumuniją (3:) ir Austriją (2:). FIFA reitinge Lietuva šoktelėjo iki aukščiausios 37 pozicijos.

213 m. – Vaikinų U-19 čempionatas
Alytuje, Kaune ir Marijampolėje buvo surengtas Europos vaikinų (iki 19 m.) futbolo čempionato finalinis etapas. Lietuviai A grupėje garbingai kovėsi su Olandijos, Ispanijos ir Portugalijos komandomis.

214 m. – Moterys tarp 16 geriausių
Šiaulių „Gintros-Universiteto“ žygis iki UEFA moterų Čempionų lygos aštuntfinalio išlieka sėkmingiausiu Lietuvos klubinio futbolo pasiekimu europinėje arenoje.