Šiandien
Grįžti į pilną sąrašą

Vilniaus teatras „Lėlė”

Aprašymas

Teatras „Lėlė“ įsikūręs pačiame Vilniaus senamiestyje, buvusiuose grafų Oginskių rūmuose. 1975 m. rūmai buvo restauruoti ir čia įsikėlė Vilniaus teatras „Lėlė“. Teatro steigėjas ir išlaikytojas yra Lietuvos respublikos kultūros ministerija. Teatras turi dvi sales. Barokinės puošybos Didžioji salė talpina 22 žiūrovų. Jos nedidelėje, bet moderniai įrengtoje scenoje rodomi tiek įvairių žanrų lėlių vaidinimai, tiek nedidelių formų dramos spektakliai. Ne kartą čia buvo rengiami tarptautiniai lėlių teatrų festivaliai, vaidino tarptautinių festivalių LIFE ir SIRENOS dalyviai.
 
„Lėlės“ Mažojoje salėje, kuri buvo įkurta 1992 metais gotikiniuose Oginskių rūmų rūsiuose, yra pusė šimto vietų. Čia rodomi mažųjų formų lėlių teatro spektakliai - dažniausiai jie ir skirti patiems jauniausiems žiūrovams. 
 
„Lėlės“ teatre vaidinami spektakliai, sukurti pagal lietuvių ir pasaulio tautų pasakas, taip pat žinomų lietuvių ir užsienio autorių kūrinių vaikams motyvais. Taip pat „Lėlėje” kuriami lėlių ir dramos vaidinimai suaugusiems pagal nacionalinę dramaturgiją ir pasaulinės literatūros klasiką. 
 
Vilniaus lėlių teatrą, iš kurio ir išaugo „Lėlė“, 1958 metais įkūrė lėlininkas, aktorius ir režisierius Balys Lukošius. Po jo šiame teatro dirbo ir jam vadovavo garsus lietuvių lėlininkas ir scenografas Vitalijus Mazūras. Jo statyti spektakliai „Pelenų antelė“, „Baltas berniukas Niekas“, „Žemės dukra“ ir kiti sukėlė estetinę revoliuciją XX a. aštuntojo-devintojo dešimtmečio rytų Europos lėlių teatro mene. Pjeses „Lėlės“ teatrui rašė garsūs lietuvių poetai Sigitas Geda ir Marcelijus Martinaitis, muziką – vieni įdomiausių šiuolaikinės lietuvių muzikos kūrėjai - Feliksas Bajoras, Faustas Latėnas, Algirdas Martinaitis, Vidmantas Bartulis. Dabar V. Mazūro tradicijas „Lėlės“ teatre tęsia jo mokiniai režisieriai Rimas Driežis ir Algirdas Mikutis, savitą estetiką puoselėja dailininkės Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė, Julija Skuratova, Neringa Keršulytė, režisierė ir dramaturgė Nijolė Indriūnaitė. Teatras taip pat bendradarbiauja su dramos kūrėjais - Rolandu Kazlu, Agnium Jankevičium ir jaunaisiais teatro menininkais -  Gintare Radvilavičiūte, Šarūnu Dateniu, Olga Lapina, Miku Žukausku, Antanu Dubra.
 
Šiandien Vilniaus teatre „Lėlė“ dirba 2 profesionalių aktorių lėlininkų. Visi jie – Vilniaus aukštųjų teatrinių mokyklų mokiniai. Taip pat teatre dirba aukštos kvalifikacijos ir meistriškumo lėlių meistrai ir konstruktoriai, galintys pagaminti įvairiausias lėles – marionetes, šešėlines, labai dideles ir labai mažas, taip pat kaukes aktoriams. Dirbtuvėse lėles kuriantys dailininkai yra ir nuolatiniai edukacinių teatro programų vedėjai bei „Lėlės“ rūsyje veikiančio Gyvojo lėlių muziejaus renginių pagalbininkai.
 
„Lėlės“ spektakliai yra ne kartą pelnę apdovanojimų tarptautiniuose lėlių teatrų festivaliuose. Daugiausia keliaujama po Lietuvą, tačiau gastroliuojama ir užsienyje: būta Kinijoje, Alžyre, Etiopijoje, JAV, Vokietijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Danijoje, Anglijoje, Austrijoje, Indijoje, Kazachstane, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Slovakijoje. Gastrolėse teatro spektakliai buvo vaidinami ir anglų, rusų, lenkų, vokiečių, prancūzų kalbomis. Nuo 1966 metų teatras dalyvauja tarptautinės lėlininkų organizacijos UNIMA festivaliuose, teatre veikia Lietuvos nacionalinio UNIMA centro sekretoriatas. Taip pat „Lėlė“ dalyvauja tarptautinės teatro vaikams ir jaunimui organizacijos ASSITEJ veikloje.
 
Šiuo metu teatrui vadovauja ilgametis „Lėlės“ aktorius Juozas Marcinkevičius, meno vadovas - teatrologas Vilmantas Juškėnas. Vilniaus teatro „Lėlė“ kūrėjai stengiasi, kad teatras būtų atviras tiek geriausioms lėlių teatro vaikams tradicijoms, tiek vertingoms šiuolaikinio teatro tendencijoms. O svarbiausia - kad išliktų įdomus ir reikalingas tiek mažiesiems žiūrovams, tiek ir suaugusiems. 
 

Jūsų įmonė?

Vietų / renginių paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook