Šiandien
Grįžti į pilną sąrašą

Aplankyk Užutrakio dvarą

Aplankyk Užutrakio dvarą

“Tauta, nežinanti savo praeities, neturi ir ateities.” 
Jonas Basanavičius 

Beveik kiekviename Lietuvos kampelyje rasime gražią vietą, kuri yra apipinta istorijomis, turi savo vardą bei paminklą. Vieni gražiausių paminklų tai mūsų paveldo dalis- dvarai. Šioms vietovėms išskirtimumą suteikė istoriškai susiklostę įvykiai, todėl nenuostabu, kad šių objektų skleidžiama aura graži bet kuriuo metų laiku...

Žiema, tiksliau pirma tikrosios žiemos diena, ir aš jau pakeliui į tik paveikslėliuose regėtą, anuomet skambiu vardu pavadintą, Užutrakio dvarą. Dvarvietės istorija kiek paini. Pirmą kartą tarp visų besikuriančių ryškesnių vietovių paminėtas XIV amžiuje, tada labai lėtai besiformuojančioje Lietuvėleje, parduomas iš kartos į kartą, dvaras tampa vis didesne menine vertybe. 

Cituojant istorinius šaltinius: ”Tuo metu jis buvo vadinama "Algirdo sala" ir buvo totorių didikų valdomas. 1723 m. dvarą nusipirko Stanislovas Sieliava. 1783 m. jį perpirko Odinecų giminė, iš kurios turtą ir įsigijo Tiškevičiai. 1897 m. pasidalinimo aktu Užutrakis atiteko Juozui Tiškevičiui, dabartinio pretendento Joseph Tyszkievicz senoliui.

Užutrakio rūmus 1889– 1901 m. pastatydino grafas Juozas Tiškevičius. Tai pagal lenkų architekto J. Huso projektą statyti neorenesanso rūmai. Parkas įkurtas pagal garsaus parkų architekto E. Andrė projektą taip pat XIX a. pabaigoje. J. Tiškevičiui mirus, turtas jo testamentu atiteko jo žmonai grafienei Jadvygai Stefanijai Marijai Tiškevič bei keturiems vaikams.” 

Įdomus faktas, kad iki šiol bylinėjasi ir teisminiu keliu bando atstatyti nuosavybės teisę Joseph Tyszkievicz, kuris gimė Užutrakio dvare Zdislovo Tiškevičiaus ir Teresės Tiškevičienės šeimoje. Tačiau toliau gilintis būtų absurdiška, nes prireiktų paskirti labai daug laiko, aiškinantis painų teisiminį procesą.

Dvarą, istoriškai suformuotą kaip architektūros vienetą, sudaro susiformavęs vientisas sodybinės žemės sklypas su visais jame esančiais dvaro įvairios paskirties pastatais. Taip pat, želdiniais, vandens telkiniais, susisiekimo, inžineriniais ir technologiniais įrenginiais, smulkiaisiais architektūros elementais bei dailės kūriniais. 

Žemiau fotografijoje pateikiu konkrečias, labiausiai įsimintinas dvaro ansamblio vertybes.

Pirmas ir kiek nerūpestingai nutolęs pastatas pasitiko dar žengiant tilto link. Tiesa, jų čia nemažai, o kaikurie dar tik tvarkomi. Apkrauti statybinėmis medžiagomis tik ir laukia savo eilės būti gražiais…

Masyvus ir naujas tiltas link pagrindinės dvaro širdies.

 

Tvenkinys – dar vienas gražus viso parko akcentas (reikėtų paminėti jog čia jų yra net 11). Viena iš milžiniško ir gražaus parko puošmenų.

 

Pastaraisias metais vis atsigaunantis parkas, kurio man, deja, neteko pamatyti žaliuojančio su visa lapija, giriamas kaip ir visi turtai, kurie priklausė anuometiniams dvarų savininkams.

Parkas kurtas pagal prancūzų kraštovaizdžio architekto bei biologo E. F. Andrė projektą.

 Dvaro rūmai statyti pagal lenkų architekto Juzefo Huso projektą.

Nors ir kiek apnykęs, ansamblis išsaugojo iki šių dienų pagrindinius kompozicinio išplanavimo bruožus. Jie leidžia priskirti Užutrakio dvaro sodybą prie reikšmingiausių Lietuvos dvarų ansamblių.

Nors žiema ir pasitiko šaltais takeliais ir kiek slidokais laiptais, bei proskynomis, tai nesutrukdė pažvelgti į dvarą iš šalies. Įvertindamas dabartinę dvaro išvaizdą, galiu teigti, jog dvaras puikiai prižiūrimas. Manau, tai tik laiko klausimas kada Užutrakio dvaras vėl taps kultūros ir meno centru.

Tekstas ir nuotraukos- Aurimas Šatas
Kaveikti.lt informacija


Vietų / renginių paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook