Šiandien
Grįžti į pilną sąrašą

Lyginant Vokietiją ir Olandiją (2 dalis- panašumai)

Lyginant Vokietiją ir Olandiją (2 dalis- panašumai)


Nyderlandai garsėja legaliais lengvaisiais narkotikais ir raudonųjų žibintų kvartalu. Taip pat, žydinčių tulpių laukais, kanalais ir vandens malūnais. Nemenkiau garsi ir Vokietija. Ši šalis taip pat išsiskiria žymiais Hamburgo raudonaisiais kvartalais, vėjo malūnais, pedantiškumu bei tikslumu. 

Apie bendrus kultūros bruožus kalba ir pasaulio kultūros ekspertas Dean Foster: „Nors abi tautos turi bendrų kultūros bruožų, Nyderlandų gyventojų sutapatinimas su vokiečiais visada labai žeidė olandus."

Panašumus ir skirtumus buvo atrinkti, remiantis kultūrologų teorijomis, kurios tikrai galioja ir praktiškai. Tuo autorė įsitikino pati, nes abiejose šalyse ilgokai gyveno. 

Panašumai

Žvejai 
Žvejybos tradicijos Vokietijoje, ypač Kielio mieste, labai gilios. Tačiau, šios tradicijos susiklostė ir Nyderlanduose. Gamtinių išteklių stoka atkovotoje žemėje, vertė olandus ieškoti laimės kitur. Taip pat, puoselėti žvejybos ir tyrinėjimų tradicijas, kurios yra vienos iš garsiausių visoje Europoje.

Alaus megėjai
Alumi giriasi abi šalys. Alaus gamyboje gilias tradicijas turinčios šalys, yra didžiuojasi savimi pelnytai. Nyderlanduose, didesniuose miestuose ir miesteliuose gali išvysti vežimaičius su alaus statinaitėmis. Jie sustoja, prie jų prieina praeiviai, paūžauja su ten esančiais vyrais, paragauja alaus ir vežimaitis vėl pranyksta.

Be alaus vakaro neįsivaizduoja ir vokietis. 78% vokiečių alaus gėrimą pristato kaip mėgstamiausią laisvalaikio veiklą. 79% alų geria reguliariai. O 73% vokiečių alų mėgsta gerti namuose.

Užsispyrę
Tiek vokiečiai, tiek olandai yra užsispyrę. Pavyzdžiui, jei vokietis metė gerti, bergždžiai siūlysite jam velnio lašelių – jis užvers taurelę. Jei jis pasakė, kad neis kartu pietauti, ar pasilinksminti į vakarėlį, galite nesiūlyti dar kartą, ar nuolankiai įkalbinėti- nekeis nuomonės. 

Yra toks olandiškas posakis, kad Dievas sukūrė pasaulį, o olandai – Olandiją. Ir tai tiesa tiesiogine prasme, kadangi olandai fiziškai iškėlė žemę iš jūros savo valstybei sukurti. Patys pasistatę šalį, ryžtingi, atkaklūs ir užsispyrę olandai nenusileidžia vokiečių užsispyrimui.

Punktualūs
Abi šalys vienmatiškos. Olandams vėluoti – gėda. Jei esate susitarę ateiti pietauti šeštą, tai jau be penkių minučių šešios olandas sukinėsis prie durų. Tą patį kultūrologai rašo ir apie vokiečius. Vokietija apibūdinama kaip pati vienmatiškiausia pasaulio kultūra. Traukiniai paprastai važiuoja pagal tikslų grafiką ir atvyksta minutės tikslumu. Nedera vėluoti į susitikimus. 

Organizuoti ir praktiški
Olandams būdingas praktiškumas, veiksmingumas, organizuotumas. Bene labiausiai praktiška, organizuota šalis yra ir Vokietija. Egzistuoja stiprus noras gyvenimą „dalyti į skyrius“. Tokią specifinę elgseną rodo, pavyzdžiui manipuliavimas laiku, griežtas darbotvarkių laikymasis, uždaromos durys, aiškus pasiskirstymas vaidmenimis, darbo ir socialinio gyvenimo išskyrimas, tvirtas taisyklių laikymasis.

Taupūs
Vokietijos senoliai aiškina, kad taupumo juos išmokę nesibaigiantys karai. Praktiškai išmokę panaudoti beveik viską, ką, rodos, net neįmanoma. Todėl, pavadinti šykščia tauta, vokiečiai nenustemba. Ši nuomonė pasiteisina ir svečiams, nuvykusiems į Vokietiją.

Tačiau labiau stebina olandų šykštumas, kurio ištakas nuspėti sunkiau. Ar tai dėl menkų gamtinių išteklių, ar dėl mažo šalies ploto..? Nors Nyderlandai, iš tiesų, buvo ir tebėra viena iš turtingiausių Europos valstybių, olandai yra tikrai taupūs. Pavyzdžiui, sesuo neskambins ir nekvies sesers, gyvenančios toje pačioje gatvėje, gerti kavos, nes brangūs telefoniniai pokalbiai. Kaip ir pati kava, vandens šildymas... Tokie atvejai dažnai aprašomi pasaulio kultūrologų.

Naminių gyvūnų mylėtojai
Nors pedantiškieji vokiečiai ir baidosi turėti naminių gyvūnų, tačiau įsigijus - gyvūnėliai tampa šeimos nariais.

Tas pats yra Nyderlanduose. Ypač jei gyvūną turi vieniša moteris, o pastarųjų, pasak statistikos, Nyderlanduose yra nemažai. Tad tokia moteriškė su savo mylimu gyvūnu dažnai nesiskiria net lovoje. Iš to svetimtaučiai dažnai pasišaipo.

Anglų kalba
Anglų kalbos mokėjimas yra natūralus Nyderlanduose. Dauguma olandų šiandien angliškai kalba visiškai laisvai.

Apie anglų kalbos žinias Vokietijoje yra susidaręs stereotipas, kad vokiečiai specialiai nekalba angliškai. Neva jie nenori to daryti dėl nacionalinių ypatumų. Vokiečiai tikrai kalba angliškai tiek, kiek moka, sugeba. Tačiau kaip ir visose kultūrose- jei vokietis matys, kad nors truputėli suprantate vokiška – kalbės savo gimtąja kalba.


Tradiciniai patiekalai
Pusryčiai nėra vien tik puodelis kavos su bandele abiejose šalyse. Per pusryčius dar valgoma sūrio, jogurto, kruopų košės, žuvies. Pusryčiai esti sotūs.

Nacionaliniai patiekalai nėra ypatingai skirtingi. Tipiniai olandų patiekalai yra žirnių sriuba su tamsia ryžių duona. Taip pat, kroketai, blyneliai, vadinami poffertjes. Dar ir dešrelės su garbanotais kopūstais, silkė. Žinoma, labai mėgstamas sūris. Tradicinis sūrio turgus yra Alkmaar mieste.

     
Vokietijoje taip pat daug valgoma silkės, sūrio. Populiarus tradicinis dešrelių kepimas, daržovių bei žirnių patiekalai. Teigiama, kad Vokietijoje yra net 1500 skirtingų rūšių dešrelių!
Hierarchinė piramidė viršininkų ir pavaldinių santykiuose yra ta pati abiejose šalyse.

Kultūriniai renginiai  ir sportas
Kultūriniai renginiai užima ypatingą svarbą abiejose šalyse. Juose lankosi kiek įmanoma dažniau ir vokiečiai, ir Nyderlandų gyventojai.

Sportas populiarus, toleruojamas taip pat abiejose šalyse. Sportininiai pasiekimai, sporto šakos bei įvairios sportinės varžybos - tinkama tema net verslo reikaluose tiek olandams, tiek vokiečiams.

Tik gajus vis dar vyraujantis mitas teigiantis, kad vokiečiai – storulių tauta. Toli gražu taip nėra! Sveikas gyvenimo būdas svarbus abiejose šalyse. Bėgiojančių rytais žmonių gausu abiejose šalyse. 

Lyg viskas ir panašu, bet...

Čia buvo apžvelgti tikrai ne visi panašumai tarp Nyderlandų ir Vokietijos. Tačiau visi jie patikrinti ne tik teoriškai, bet ir praktiškai . Labai žymiai šios šalys tikrai nesiskiria, o panašumų yra. Abi turi mitus, kartais net paradoksalius stereotipus. 

Kiekvienas žmogus, kaip ir pastatas Amsterdame, – unikalus kūrinys. Jis sukurtas iš atskirų fragmentų per kelis šimtmečius. Svaigūs rūkai rytais, kanalų žydėjimas, salstelėjęs sūrio kvapas turguje, plaukiojimas laiveliais- Nyderlanduose...

Ir tvarkingi, kaip iš atviručių namukai, laiveliai – muziejai, nenusileidžiantis kokybe sūriai ir alus- Vokietijoje.

Lyg viskas ir panašu. Tačiau, vis dėlto- nesikreipk i olandą vokiškai.
O Vokietijoje – nepostringauk, kokia šauni šalis yra Nyderlandai.

Aistė Ivanovaitė
Nuotr. www.sxc.hu
Kaveikti.lt informacija


Vietų / renginių paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook