Renginys įvyko„Smuikininkas ant stogo“

  • Klaipėda2020-05-23
  • Klaipėda2020-05-23

Aprašymas

Joseph Stein, Jerry Bock, Sheldon Harnick „Smuikininkas ant stogo“

2 veiksmų miuziklas

KOMPOZITORIUS - Jerry Bock

REŽISIERIUS Jan Szurmiej

DIRIGENTAS – Stasys Domarkas

SCENOGRAFAS – Wojciech Jankowiak

KOSTIUMŲ DAILININKĖ – Marta Hubka

ATLIKĖJAI:

TEVJE - Virginijus Pupšys

GOLDĖ - Aurelija Dovydaitienė

CEITELĖ - Oksana Auškalnytė

HODELĖ - Rosana Štemanetian

CHAVA - Živilė Subačiūtė

ŠPRINCĖ - Ieva Šmaižytė

BELIKĖ - Radvilė Galminaitė

MOTELIS - Tadas Jakas

PERČIKAS - Vilius Trakys

FEDIA - Gytis Šimelionis

ŠANDELĖ - Elena Anužienė

RABIS - Šarūnas Juškevičius

JENTA - Pranciška Kurmanskienė

LEIZERIS - Artūras Kozlovskis

MORDCHA - Arūnas Ramelis

ABRAOMAS - Vytautas Virganavičius

MENDELIS - Arūnas Jackus

JOSELIS - Vytautas Bytautas

URIADNIKAS - Rolandas Einikis

NOCHEMAS - Modestas Narmontas

SENELĖ CEITELĖ - Lina Čarienė

FRUMA SORĖ - Jadvyga Grikšienė

SAŠA - Viačeslavas Tarasovas

MOTERIS I - Liuda Montrimienė

MOTERIS II - Laimutė Žukauskienė

POPAS - Vitalij Muravjov

SMUIKININKAS - Aliaksandr Koshevar

Tai miuziklas, kurio muzika pilna temperamentingos aistros. Joje klausytojas atpažįsta stilizuoto žydų folkloro, senų rusiškų romansų elementus, o šalia jų skamba tipiškos šiuolaikinės temos su joms būdinga ritmika, melodika ir harmonija.

Daugelis miuziklo numerių tapo visuotinai pripažintais šlageriais. Tai ir jau prologe nuskambanti tema „Tradicija“, ir Tevjė dainelė „Jei turtingas būčiau…“, ir visų veikėjų atliekama daina „Saulė teka, saulė leidžias…“ bei kitos.

Amerikiečių kompozitoriaus J. Bocko, libretisto J. Steino ir dainų tekstų autoriaus S. Harnicko 1964 m. parašytas miuziklas „Smuikininkas ant stogo“, kaip ir garsieji miuziklai „Mano puikioji ledi“, „Sveika, Doli“, „Vestsaido istorija“ ar „Muzikos garsai“, priklauso šio žanro aukso fondui.

Kai 1958 m. J. Bockas ir S. Harnickas debiutavo kaip bendraautoriai, jie abu jau buvo šio to pasiekę. Ir nors pirmasis dueto darbas – miuziklas „Grožio konkursas“ neturėjo pasisekimo, tačiau atkreipė meninės visuomenės dėmesį į talentingą kūrėjų ansamblį. Po metų atėjo ir didžioji sėkmė: ją atnešė miuziklas „Fiorelas“. Jame autoriai muzikos, poezijos ir šokio priemonėmis pasakojo vieno populiariausių to meto politikų Fiorello La Guardia‘os, 1933-1945 m. dirbusio Niujorko burmistru, biografiją. Muzika ir dainų tekstai sukėlė furorą, ypač – satyriniai kūrinio epizodai. Šis sceninis veikalas autoriams, statytojams ir atlikėjams pelnė aukščiausią pripažinimą ir įvairių apdovanojimų.

Po dar dviejų, ne ypač nusisekusių miuziklų („Lepūnėlis“ ir „Ji mane myli“) autorių tandemas ėmėsi žydų literatūros klasiko Šolom Aleichemo pasakojimo apie pienininko Tevjė ir jo šeimos gyvenimą mažame miestelyje carinės Rusijos laikais, ore jau tvyrant 1905 m. revoliucijos nuojautai. „Smuikininko ant stogo“ premjera įvyko 1964 m. rugsėjį. Gimė vienas ryškiausių ir novatoriškiausių muzikinio teatro spektaklių su labai stipriu humanistinių idėjų užtaisu, suprantamas viso pasaulio publikai, nepriklausomai nuo rasės ir tautybės.

Lyriško, humoristinio spektaklio sėkmę didžia dalimi lėmė režisieriaus Jerome‘o Robbinso meistriškumas. Šis spektaklis jo bendraautoriams pelnė daugelį prestižinių apdovanojimų ir atnešė pasaulinę šlovę. Pirmajame Brodvėjaus teatro pastatyme Tevjė vaidmenį atliko žymusis Zero Mostel, o jo žmoną Goldę vaidino šokėja Marija Karnilova.

Pasisekimo paakinti kūrėjai nutarė vėl imtis žydų tematikos ir šįkart pralošė. 1970 m. pastatytas miuziklas „Rotšildai“ vaizdavo žymią bankininkų Rothschildų šeimą 1772-1818 m. Tačiau autoriams nepavyko pakilti aukščiu dainelėmis iliustruotos faktografijos. „Rotšildams“ pritrūko siurrealistiškojo smuikininko ant stogo…

„Smuikininkas ant stogo“ pranoko visus sėkmės rekordus, sulaukęs fantastiško pastatymų Brodvėjuje skaičiaus: per devynerius metus jis parodytas 3242 kartus! Po premjeros jis buvo statomas dar 32 šalyse, o miuziklo herojai scenoje prakalbo 16 skirtingų kalbų.

Miuzikle sukuriamas ryškus mažo žydų kaimelio koloritas. „Smuikininko ant stogo“ leitmotyvas – tradicija. Ji labai svarbi pagrindiniam miuziklo veikėjui – Tevjė pienininkui. Tačiau senieji papročiai neišlaiko konfrontacijos su jaunąja, kitaip į pasaulį žiūrinčia karta…

Skaityti daugiau

Paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook