Šiandien

Renginys įvykoKARTŲ SIMFONIJA

Aprašymas

VALSTYBINIO DAINŲ IR ŠOKIŲ ANSAMBLIO „LIETUVA“ ORKESTRAS

Dirigentas dr. Egidijus Kaveckas

LMTA LIAUDIES INSTRUMENTŲ KATEDROS ORKESTRAS

Vadovai doc. dr. Aistė Bružaitė, doc. Egidijus Ališauskas

Solistai:

DOVILĖ KAZONAITĖ (sopranas)

RŪTA RAGINYTĖ (lumzdelis)

Dr. BALYS VAITKUS (klavesinas)

Dirigentas Dr. EGIDIJUS KAVECKAS

Aranžuotės – RŪTA RAGINYTĖ

Programa:

Johann Sebastian Bach – Koncertas klavesinui ir styginių orkestrui Nr. 3, D-dur

Wolfgang Amadeus Mozart – Motetas „Exsultate, jubiliate“

I d. „Exsultate jubiliate“ (liet. Krykštaukime iš džiaugsmo)

II d. Rečitatyvas „Fulget amica dies“ (liet. Šviečia skaisčiai diena)

III d. „Tu virginum corona“ (liet. Mergelė karūnuota)

IV d. Alleluja

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncertas fleitai (obojui) ir orkestrui K. 314

Benjamin Britten – „Paprastoji simfonija“

„Kartų simfonija“ – klasikinės muzikos koncertas tautiniais instrumentais

Įsivaizduokite: simfonijoje arfos partiją pakeičia kanklės, o vietoje fleitų ir obojų groja lietuviški lumzdeliai, smuikus ir pučiamuosius atstoja liaudiškos birbynės, o rečitatyvuose skambančius vargonėlius keičia skudučiai. Kaip unikaliai tada skamba J. S. Bacho, W. A. Mozarto ir B. Britteno kūriniai, pademonstruos Valstybinio dainų ir šokio ansamblio „Lietuva“ orkestras Kauno filharmonijos salėje spalio 2 d.

Ši idėja ansamblio „Lietuva“ orkestro dirigentui dr. Egidijui Kaveckui kilo po itin sėkmingo muzikinės dramos „Legenda apie Pilėnus“ turo. Jo žiūrovus labiausiai nustebino, kaip Vytauto Klovos opera skamba atliekama liaudies instrumentais. „Dauguma įpratę, kad liaudies instrumentų ansamblis groja polkas ir kitą liaudies muziką. O mes grosime ir Bachą, ir Mozartą, ir Britteną. Be abejo, norisi nustebinti publiką. Tai tikrai nemenkas uždavinys mums visiems, tačiau jau po pirmųjų repeticijų tapo akivaizdu, kad muzikantai šią užduotį įveiks. Tai naudinga, nes kinta ir jų muzikos suvokimas“, - kalba dirigentas dr. E. Kaveckas.

Minėti kūriniai parašyti simfoniniam orkestrui, o ansamblis „Lietuva“ tą patį skambesį turi išgauti trimis spalvomis: lumzdeliais, kanklėmis ir birbynėmis. Anot dirigento, liaudies instrumentų orkestras skamba itin originaliai ir išskirtinai atliekant baroko, klasicizmo, neoklasicizmo laikmečių muziką.

„...mūsų orkestras turės atlikti visą klasikinės muzikos koncertą. Anksčiau nesame groję tokių rimtų kompozicijų. Ansamblio muzikantai šiuos kūrinius gerai žino dar iš akademijos laikų, tačiau jų ilgą laiką negrojo. Darome tai ne tik dėl to, kad ši muzika įdomiai skamba, darome tai ir dėl savęs, nes muzikantams iškyla visiškai kitokie nauji uždaviniai, jie tobulėja“, - pasakojo dr. E. Kaveckas.

„Čia lygiai taip, kaip ir šokyje - iš klumpių staiga peršoki ant pirštų galų į puantus“, - patikslino solistė Dovilė Kazonaitė. Pernai Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro metų viltimi pripažinta solistė mano, kad toks koncertas turėtų sudominti ir klasikinės muzikos gerbėjus, ir profesionalius muzikantus, mat daugeliui bus smalsu, kaip tai įmanoma ir ar apskritai įmanoma.

Pirmoje koncerto dalyje skambės iškiliojo baroko epochos genijaus J. S. Bacho Koncertas Nr. 3, D-dur, BWV 1054, skirtas klavesinui solo ir styginių orkestrui. Klavesino partiją atliks bene profesionaliausias Lietuvos klavesinininkas dr. Balys Vaitkus, o styginių partiją, pritaikytą liaudies instrumentų orkestrui - ansamblio „Lietuva“ orkestras. Pirmąją koncerto dalį užbaigs jau kitos epochos, klasicizmo laikotarpio paties populiariausio kompozitoriaus W. A. Mozarto motetas „Exultate jubiliate“, atliekamas Dovilės Kazonaitės (sopranas).

Antroje dalyje skambės W. A. Mozarto Koncertas fleitai ir orkestrui D-dur, KV 314, fleitos partiją atliks lumzdelininkė Rūta Raginytė. Koncerto pabaigoje publikai bus pristatyta garsaus XX am. kompozitoriaus B. Britteno „Paprastoji simfonija“, kurią atliks jungtinis Valstybinio ansamblio ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos orkestras, vadovaujami doc. dr. Aistės Bružaitės ir doc. Egidijaus Ališausko.

Skaityti daugiau

Paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook