Šiandien

Renginys įvykoVILNIUS MAMA JAZZ I Flat Earth Society (Belgija)

Aprašymas

Peter Vermeersch – composer, cl

Peter Delannoye – tbn

Rob Banken – asax

Michel Mast – tsax

Bruno Vansina – bsax

Berlinde Deman – tba

Bart Maris – tpt

Marc Meeuwissen – tbn

Marti Melia Margañon – cl

Kristof Roseeuw – db

Pauline Leblond – tpt

Peter Vandenberghe – p, keys

Teun Verbruggen – perc

Wim Segers – vib

Frederik Leroux Roels – gtr

„Vilnius Mama Jazz“ festivalyje – suvaldytas flamandų „Flat Earth Society“ big bando chaosas

Tiek, kiek plokščios Žemės teorijos šalininkai yra bepročiai blogąja prasme, tiek jų pavadinimą pasiskolinęs Belgijos big bandas „Flat Earth Society“ yra bepročiai gerąja prasme. Šiemet 20-metį švenčiantis ir daugiau „nušokusį nuo proto“ orkestrą primenantis kolektyvas įžiebia vakarėlį ten, kur, rodos, yra vieta tradiciniams garsams, sukurdami reginį, kurį galima būtų vadinti profesionalia netvarka.

1998 metais gimęs projektas, kurio vairininku tapo buvęs architektas, klarneto, saksofono ir klavišinių virtuozas Peteris Vermeerscas, nuo pat pradžių siekė praplėsti džiazo skambesio horizontus. Iš ankstesnės lyderio grupės „X-Legged Sally“ avangardinių paieškų gimusį kolektyvą dabar sudaro 14 narių, kurie groja lyg visiškai laisvai veikiantis, bet puikiai suteptas mechanizmas, kuriame įsiklausymas, drąsa ir improvizacijos eina kartu.

Pats Peteris Vermeerscas yra neabejotinas komandos lyderis, dirbęs su tokiais menininkais kaip Josse De Pauw, Wimas Vandekeybusas, Vincentas Balas, Anne Teresa De Keersmaeker ar Fredas Frithas ir sukūręs muziką kolektyvams „Arditti Quartet“, „Prima La Musica“ ir „The Smith Quartet“. Vadinamas vienu belgų muzikos scenos krikštatėvių, Vermeerscas per savo karjerą pirštus prikišo tiek prie pop, tiek prie avangardinės, tiek prie džiazo muzikos, ir visa ši patirtis pražysta „Flat Earth Society“ kompozicijose.

Varijuodami tarp jau parašytų kūrinių ir laisvos improvizacijos big bando nariai laisvai nardo originaliuose muzikiniuose pasažuose, įkvėptuose žanro klasikų. Nestokodami drąsos imtis neordinarių sprendimų, jie leidžia muzikai pulsuoti, o nariams – pankuoti, nepasiduodant kažkokioms normoms. Todėl tarp pučiamųjų nuskambantys sunkiojo roko akordai, nuo seno atpažįstamų melodjų atgarsiai ir 14-os didybė bloškia tave lyg gaivališka muzikinė banga. O įdomiausia yra tai, kad „Flat Earth Society“ muzika niekada nenurieda nuo bėgių. Šokdami ir besivartydami akordai ir natos, rodos, visados žino savo vietą, nesibaimina užleisti savo eilės, tačiau žino, kad niekada nebus pamiršti.

Iš visų šių patirčių gimsta džiazinis avangardinis meistrų paveikslas, kuriame nebijoma nei sodresnės natos, nei smagaus spyrio į užpakalį.

Tekstas Jono Braškio

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

Festivalio organizatoriai pasilieka teisę keisti programą.

Skaityti daugiau

Paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook