Šiandien

Renginys įvykoTeatralizuota oratorija „13“ sausio 13-ajai atminti

Aprašymas

„Ir girdisi šnabždantys jūsų balsai
Ir vienas vienintelis žodis: „g y v e n t i“ (A. Ališauskas)

13 – apipintas mistika. Tai skaičius, kartą jau atnešęs mirtį ir atgimimą, kovą tarp gėrio ir tamsos. Su 13 išgyvenamas virsmas, kai visko pabaiga tampa naujo pradžia.

Ansamblis „Lietuva“ pristato teatralizuotą oratoriją „13“, skirtą įprasminti svarbią 1991-ųjų naktį ir pagerbti tuos, dėl kurių šiandien esami laisvi. Specialiai šiam projektui muziką kūrė tarptautinio garso latvių kompozitorius Ēriks Ešenvalds, kurio kūriniai žinomi ir atliekami visame pasaulyje. Kartu su „Lietuvos“ choru, šokėjais ir nacionalinių instrumentų orkestru scenoje pasirodys valstybinis choras „Vilnius“, Vilniaus universiteto kamerinis orkestras bei žiūrovų įvertinti solistai – aktoriai Vytautas Rumšas vyr. ir Vladas Bagdonas pakaitomis, folkloro atlikėja Rasa Serra, operos solistė Jovita Vaškevičiūtė, Osvaldas Petraška, jauniausi projekto atlikėjai Teodoras Lipčius, Gabrielė Butkaliuk ir kiti.

„Buvo jautru prisiminti tuos įvykius, viskas stipru ir išbaigta nuo pradžios iki pabaigos. Tokiais renginiais turėtume jausti pasididžiavimą ir kartais taip trūkstamą vienybės jausmą. Labai prasmingas ir jaudinantis kūrinys, mes matėme, kaip verkė aplink sėdintys žmonės“, – išgyvenimais po premjeros 2022 m. sausį dalinosi žiūrovai.

„Tai mūsų istorija, mes visi ją patyrėme. Kūrėme taip, kaip jautėme, kaip matėme savo akimis. Esu laimingas, galėdamas bendradarbiauti su tokia puikia lietuvių komanda – atlikėjais, kompozitoriais ir kitais kūrėjais, kuriais pasitikėjau. Tai suteikė prasmę mums visiems, todėl džiaugiuosi, jog ši ilgai laukta premjera įvyko“, – pasakojo kompozitorius Ē. Ešenvalds, tris kartus laimėjęs Latvijos didžiosios muzikos premiją ir pelnęs tarptautinį pripažinimą. Jo kūrinius atlieka tokie pasaulio kolektyvai kaip Bostono, Birmingemo simfoniniai orkestrai, amerikiečių chorai ir kiti.

2022 m. sausio 13-osios išvakares su šia programa minėjo viena garsiausių to meto įvykių liudininkių – Aukščiausios Tarybos narė, Kovo 11-osios Akto signatarė, aktorė Nijolė Oželytė.

„Klausant oratorijos, fiziškai jutau stiprų ir harmoningą balsų skambesį, šiurpo oda ir užgniauždavo kvapą. Pasiekėte neįtikėtiną aktoriaus sakomo teksto ir choro muzikos susiliejimą – jie pereina vienas į kitą, tarsi tos pačios melodijos kitokia intonacija, klausosi kaip vientisa muzika. O tai, kokius jausmus sukelia vaikiški balsai, sunku ir apsakyti. Nustebau, pamačiusi juos – kaip tokie mažučiai sugebėjo absoliučiai virtuoziškai balseliais perteikti jautriausią kūrinio prasmę – skaidriai, stipriai, subtiliai? Tai, kad „Lietuva“ dabar yra tokia – tapo tikra dovana – moderni, stipri poveikio prasme. Esu labai nustebinta ir labai dėkinga.“

Emociškai pagauli oratorija „13“ – tarsi kitokia istorijos knyga, to meto įvykius atskleidžianti per šeimos patirtį. Čia pasakojama vaiko, mamos ir tėvo akimis, kiekvieno jų būsenomis bei jautriais vidiniais išgyvenimais. Ką jaučia mažas vaikas, taip arti pamatęs mirtį ir čia pat degančius vilties laužus?

„Istorinė atmintis išlieka per ateitį, per mūsų vaikus. Todėl oratorijoje žvelgiama vaiko žvilgsniu – mes jam tarsi perduodame tai, ką patyrėme, ko liudininkais tapome. Vaikai juk irgi toje aikštėje buvo kartu su tėvais, stebėjo pro langus ar gatvėse. Reikia žinoti, prisiminti ir vertinti savo istoriją, o tuos įvykius pasirinkome atspindėti būtent per vieną šeimą. Atskiri kūriniai veikia itin emociškai giliai“, – sakė oratorijos režisierė Leokadija Dabužinskaitė, už nuopelnus Lietuvai Prezidentės apdovanota Riterio kryžiumi bei kūrusi ansamblio misteriją „Dievai ir žmonės“.

Teatralizuotoje oratorijoje tekstu, muzika ir šiam žanrui nebūdinga modernia choreografija kuriama refleksija, kuri vieniems reikštų grįžimą mintimis į Sausio 13-osios naktį, kitiems – gilesnį suvokimą, kuo iš tiesų gyveno tuo metu Vilnius, Lietuva, jos žmonės. Oratorijos kūrinius sieja bendros emocinės temos, o šeimos išgyvenimus sustiprina pasakotojų V. Bagdono ir V. Rumšo vyresniojo balsai, lietuvių liaudies dainų motyvai, šūksniai, maldos ir giesmės. Pirmą kartą pajėgas apjungė „Lietuvos“ ir „Vilniaus“ chorai, kurių bendros masinės scenos skamba itin įtaigiai.

Oratorijos „13“ libretą parašė Arnas Ališauskas, scenografas – Gintaras Makarevičius, kostiumų dailininkė – Olga Filatova-Kontrimienė. Oratorijos dirigentas – ansamblio „Lietuva“ vyr. dirigentas Egidijus Kaveckas. Choreografiją kūrė režisierė L. Dabužinskaitė ir ansamblio „Lietuva“ vyr. baletmeisterė Aušra Krasauskaitė. Projekcijų dailininkas – Vaclovas Nevčesauskas, šviesų dailininkas – Darius Malinauskas.

Kazickų šeimos fondo globojamas projektas skirtas Laisvės gynėjų dienos 30-mečiui.
 
GLOBĖJAS:
Kazickų šeimos fondas
 
DALYVAUJA:
Valstybinis ansamblis „Lietuva“
Valstybinis choras „Vilnius“
Vilniaus universiteto kamerinis orkestras (vadovas Modestas Jankūnas)
 
Solistai:
Vladas Bagdonas / Vytautas Rumšas vyr.
Teodoras Lipčius
Gabrielė Butkaliuk
Osvaldas Petraška / Saulius Vasiliauskis
Rasa Serra
Jovita Vaškevičiūtė / Aistė Benkauskaitė
 
KŪRYBINĖ GRUPĖ:
Režisierė – Leokadija Dabužinskaitė
Kompozitorius – Ēriks Ešenvalds
Libreto autorius – Arnas Ališauskas
Vyr. dirigentas – Egidijus Kaveckas
Scenografas – Gintaras Makarevičius
Choreografės – Leokadija Dabužinskaitė ir Aušra Krasauskaitė
Kostiumų dailininkė – Olga Filatova-Kontrimienė
Projekcijų dailininkas – Vaclovas Nevčesauskas
Šviesų dailininkas – Darius Malinauskas
 
Skaityti daugiau
Siųsti užklausą renginio organizatoriams

Paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook