Šiandien

Spalio 7d.J. Juzeliūno ir J. Brahmso disputas

Aprašymas

Atlikėjai:
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
(meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas)
Solistas ANDRIUS ŽLABYS (fortepijonas; Lietuva, JAV)
Dirigentas MARTYNAS STAKIONIS

Programa:
JULIUS JUZELIŪNAS – Simfonija Nr. 2 h-moll
JOHANNES BRAHMS – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 B-dur, op. 83

Apie ką susitikę galėtų diskutuoti Julius Juzeliūnas ir Johannesas Brahmsas? Nors šiuos du kompozitorius skiria laikas ir erdvė, sieja neoklasicistinis požiūris į muzikines formas, savitas folkloro elementų inkorporavimas į simfonines drobes ir romantinė muzikos pajauta.

Juliaus Juzeliūno Simfonija Nr. 2 h-moll, sukurta aspirantūros studijų tuometinėje Leningrado N. Rimskio-Korsakovo valstybinėje konservatorijoje metais, reprezentuoja pokario Lietuvos muzikinės kūrybos tendencijas: emocionalumą ir tautišką dvasią. Keturių dalių simfonijos dramaturgijoje besiskleidžiantys lyrikos ir tragizmo, choralo imitavimo ir lietuvių liaudies elementų derinys, spalvinga instrumentuotė ir muzikinės minties nuoseklumas išryškina jaunojo kompozitoriaus savito stiliaus paieškas, nusistovėjusią formą įgavusias vėlesnėje jo kūryboje.

Johanneso Brahmso Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 B-dur, op. 83 – brandžiojo kompozitoriaus laikotarpio darbas. Kiek mažiau nei valandos trukmės keturių dalių opusas, kurį pats J. Brahmsas ironiškai apibūdino kaip mažytį koncertą fortepijonui, muzikos kritikų neretai vadinamas simfonija su fortepijoniniais intarpais. Vis dėlto sudėtingų polifoninių epizodų gausa, oktavų pasažai ir galingi arpedžio, platus fortepijono diapazono išnaudojimas ir virtuoziška solisto kadencija rodo, kad fortepijono partija ne tik kelia daug iššūkių solistui, bet ir sukuria lygiavertį fortepijono ir orkestro dialogą.

Lietuvos publikai gerai pažįstamas prestižinio Jungtinių Amerikos Valstijų Curtis muzikos instituto auklėtinis pianistas Andrius Žlabys Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje šį kartą susitinka su jaunosios kartos dirigentu Martynu Stakioniu.

A. Žlabio biografiją puošia bendradarbiavimas su Niujorko, Bostono simfoniniu, Klivlando, Buenos Airių filharmonijos simfoniniais ir kitais žymiais orkestrais ir solistais, laurai įvairiuose tarptautiniuose pianistų konkursuose.

Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje dar studijuojančio M. Stakiono koncertinė patirtis irgi solidi: jis yra dirigavęs Lietuvos nacionaliniam simfoniniam, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro ir kitiems simfoniniams bei kameriniams orkestrams, Lietuvos ir Latvijos valstybiniams, Paryžiaus Nacionalinės operos vaikų chorams. M. Stakionis yra pelnęs ne vieną prizą įvairiuose tarptautiniuose dirigentų konkursuose.
Skaityti daugiau
Siųsti užklausą renginio organizatoriams

Paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook