Šiandien

Renginys įvykoBeethoveno išradimai | Butvila, Sakavičius, Paley

  • Data:2023 Rugsėjo 22d., 19:00
  • Vieta:ORGANUM koncertų salė, Savanorių pr. 1, Helios City 2a, Vilnius, Vilnius
  • Bilietai:Pirkti bilietus

Aprašymas

Organum koncertų salė ir pasaulinio garso pianistas Alexanderis Paley tęsia koncertų ciklą „Beethoveno išradimai“, skirtą Ludwigo van Beethoveno kamerinei kūrybai. Dviejuose rudens koncertuose bus atliktos didžiojo Vienos klasiko Variacijos violončelei ir fortepijonui, du fortepijoniniai Trio ir 1-oji smuiko sonata (09.22); lapkričio 16 d. -  sonatos fleitai ir valtornai solo su fortepijonu bei fortepijoninis pučiamųjų kvintetas. Šiose koncertinėse programose ryškėja Beethoveno kūrybos evoliucija - nuo individualaus stiliaus paieškų ir žanrų plėtotės, - iki beprecedentės novatorystės ir galingų postūmių tolesnei Europos muzikos raidai.
Alexanderio Paley užmojis atskleidžia Beethoveno kamerinę muziką kaip idėjų branduolį, savotišką kūrybos lopšį: joje slypi didingi meniniai išradimai, pakeitę XVIII a. klasicistinių muzikos formų kontūrus ir tapę Romantizmo pranašais. Kartu su scenos bendražygiais - violončelininku Mariumi Dominyku Sakavičiumi, smuikininku Raimondu Butvila bei savo įkurtu ansambliu “Paleasis” Alexanderis Paley leidžiasi į Beethoveno nueitą kelią, jo genialios minties pėdsakais.
Gamta apdovanojo Bethoveną smalsiu ir aktyviu filosofo protu. Jo interesai visada buvo neįprastai platūs, jie aprėpė politiką, literatūrą, religiją, filosofiją, gamtos mokslus. Net ir apkurtęs jis rado jėgų eiti prieš likimą, o Pasipriešinimo, Įveikimo idėjos tapo pagrindine jo gyvenimo prasme. Savo asmenybės ir dvasios pasaulio įtvirtinimas tapo Beethoveno meninės būties norma.
Muzikologas Viktoras Gerulaitis rašė: „Beethoveno kūrybinė asmenybė stulbinamai universali. Kalbėtina ne apie tai, kad jo kūrybinis palikimas aprėpė visus to meto žanrus - kiekviename iš jų jis atvėrė neregėtus ir nemąstytus minčių ir meninių sprendimų klodus. (...) Į jo muziką sutekėjo novatoriškieji Renesanso ir Baroko, Haydno ir Mozarto, Vokietijos ir Austrijos, Britanijos ir Ispanijos, slavų tautų syvai. Jis išugdė visą romantizmo muziką nuo Schuberto iki Mahlerio.“
PROGRAMA
Ludwig van BEETHOVEN (1770 – 1827)
Fortepijoninis Trio Es-dur Nr. 1, op.1 - fortepijonui, smuikui ir violončelei (1795)
Allegro
Adagio cantabile
Scherzo allegro assai
Finale presto
 
Fortepijoninis Trio G-dur Nr. 2, op.1/2 - fortepijonui, smuikui ir violončelei (1795)
Adagio / Allegro vivace
Largo con espressione
Scherzo allegro
FInale presto
 
Variacijos operos “Užburtoji fleita” tema - violončelei ir fortepijonui (1801)

Sonata smuikui ir fortepijonui D-dur, Nr. 1 op. 12/1 (1798)
Allegro con brio
Tema con variazioni: Andante con moto
Rondo: Allegro
Skaityti daugiau
Siųsti užklausą renginio organizatoriams

Paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook