Kovo 20 d. Archeologijos vakarai // XXII Marijos Gimbutienės skaitymai

Dr. Lijana Muradian (Lietuvos nacionalinis muziejus)
Ugnis ir mirusiųjų pasaulis: kremacijos papročio atsiradimas Lietuvoje
Ar kada susimąstėte, kaip mūsų protėviai laidojo savo artimuosius prieš tūkstančius metų? Šiandien kremacija tampa vis dažnesniu laidojimo būdu, o priešistorėje tai buvo viena iš svarbiausių laidojimo tradicijų. Tik įsigalint krikščionybei kaip vyraujanti laidojimo forma palaipsniui įsitvirtino inhumacija.
Pranešime planuojama apžvelgti svarbiausius bronzos ir ankstyvojo geležies amžiaus (II–I tūkstantmečių pr. Kr.) laidojimo objektus, kurie atskleidžia tam tikrus praeities bendruomenių elgsenos modelius ir požiūrį į mirusiųjų pasaulį. Taip pat bus analizuojama, kaip ir kada kremacijos paprotys atsirado dabartinėje Lietuvos teritorijoje, aptariami naujausi I tūkstantmečiu pr. Kr. datuojamos laidojimo vietos – Mižeikių (Mišeikių) pilkapyno (Klaipėdos r.) – archeologinių tyrimų rezultatai.
Dr. Daiva Steponavičienė (VšĮ „Vita Antiqua“)
Archeologinė tekstilė: vertikalusis audimas ir jo rekonstrukcija
Pranešimas skirtas archeologinės (iškastinės) tekstilės audimo technologijai ir jos raidai iki XIII a. nušviesti bei horizontalių audimo staklių atsiradimo Lietuvoje problematikai. Bus kalbama apie audimą vertikaliomis staklėmis su molio pasvarais ir vertikaliomis veleninėmis staklėmis, pagrindžiant rankinį audimo būdą (t. y. audžiant be nyčių, renkant raštą pirštais ir naudojant primityvius įrankius), taip pat bus pristatyti keli atlikti šių audimo būdų eksperimentai.
Kada? Kovo 20 d. 18 val.
Kur? Lietuvos nacionalinio muziejaus Senojo arsenalo salėje (Arsenalo g. 3, Vilnius).
Vakaro vaizdo įrašą bus galima peržiūrėti Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.